Home Ishrana Trnjina: Lekovita Zimska Bobica za Čaj, Sok, Pekmez ili Vino

Trnjina: Lekovita Zimska Bobica za Čaj, Sok, Pekmez ili Vino

by Lola

Trnjina je vrsta šljive, narod je poznaje i kao divlju šljivu ili crni trn. Rasprostranjena je u skoro celoj Evropi, Zapadnoj Aziji, na severozapadu Afrike, Novom Zelandu i istoku Severne Amerike. Trnjina se najčešće nalazi  na neplodnim zemljištima i obodima šuma, na pašnjacima, pored puteva, po brežuljcima i  na suvom, kamenitom i sunčanom zemljištu. Trnjina je poznata po tome što podnosi niske temperature čak i do -30 stepeni. Ima široko razveden korenov sistem pa je pogodna za zaštitu strmih terena od erozije.

U Srbiji trnjina raste na području Stare planine i pored Tamiša, ali je ima u pojasevima hrastovih šuma, pored obodnih kanala i poljskih puteva. Može se naći na nadmorskim visinama do 1.500 metara.

Plod trnjine dozreva u jesen, bogat je organskim kiselinama, invertnim šećerom i vitaminom C. Ukus joj je gorak i stežuće opor jer sadrži pectin i tannin. Iako se čini da su zrele u septembru ipak sok ili džem od njih nadražuje želudac.  Kada dočeka prve mrazeve postaje slatka.

Od trnjine se mogu praviti kompoti, sokovi, mešane marmalade, vino, rakija, sirće, liker. U Francuskoj se čak i mariniraju i upotrebljavaju kao masline. Mogu takođe da se suše u rerni na visokoj temperature pa da se koriste za voćne čajeve i kompote.

🌿 Trnjina kao lek

Trnjina sadrži najviše vitamina C, a zatim vitamine A, B1, B2, B6, E. Sadrži i ugljene hidrate, glukozu, fruktozu, saharozu, a i fenolna jedinjenja, antocijane, tanine. Pored vode sadrži još i organske kiseline i mineralne materije, natrijum, kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe i fosfor.  U plodu i kori sadrži tanine, sadrži  i gorke materije, a u plodu ima pektina i cijanovodonične kiseline.

Listovi trnjine su bogati vitaminom C pa se od njega pravi čaj. Od cvetova se prave sirup i čaj koji se koriste za jačanje želuca i podsticanje lučenja mokraće, za uklanjanje kožnih osipa i nečistoća,a dobar je i za podsticanje apetita.  Narodna medicina preporučuje čaj kod uvećanja prostate i za rastvaranje sluzi kod katara i pozitivno utiče na razlaganje kamena. Čaj od korena trnjine se preporučuje u slučaju groznice, a plod se preporučuje za pripremanje pekmeza koji je dobar za decu koja pate od zatvora i neredovne stolice.

Trnjine služe i za lečenje zapaljenja sluzokože organa za varenje, a kompot od njih je dobar tonik za creva jer obnavlja crevnu floru i pospešuje stolicu. Narodna medicina ih sveže ceđene koristi za čišćenje pluća i protiv žutice. Posebno ih preporučuje za lečenje kašlja i grčeva, za pročišćavanje krvi, ali i za mršavljenje.

Lekovitost trnjine i njeno korišćenje u ishrani datira od najstarijih vremena, od kamenog doba do antičkih Grka i Rimljana. Danas se najviše ceni u Evropi gde se od nje prave sokovi, džemovi, želei, vino, rakija, sirće, likeri, pa čak i viski. U Francuskoj je mariniraju, Rusi prave rakiju trenovku, a Englezi je dodaju u džin zbog arome.

Trnjina je našla mesto i među sredstvima za negu kože. Ulje sa ekstratom trnjine upotrebljava se za masažu ili kao osnovna supstanca u aromaterapiji. Nanešeno na vlažnu kožu posle kupanja ili tuširanja veoma je korisno za psihofizičko opuštanje.

🌿 Čaj od trnjina

Još jedna proverena namena čaja od trnjine je kod upale desni. Ovaj problem otklanja bolje i brže od svih medicinskih tretmana.  Komadić korena trnjine se kuva u dva decilitra vode oko pola sata. Koren se izvadi i kad se ohladi drži se u ustima što duže posle čega se ispljune. Tegobe, bolovi i otok skoro momentalno nestaju. Može se primenjivati dva tri puta dnevno posle čega nastupa potpuno olakšanje.

Čaj protiv kašlja se pravi tako što se u litru i po vrele vode koja se skloni pre nego proključa stavi po jedna kašičica osušenih plodova trnjine, gloga i drenjine. Ostavi se da odstoji petnaestak minuta, procedi se i pije sa ili bez meda. Limun se ne mora dodavati jer su trnjine prebogate vitaminom C.

🌿 Sok od trnjina

Jedan recept protiv kašlja, ali i za mršavljenje je veoma popularan. U staklenu flašu se sipa pedeset bobica trnjina i 250 grama šećera i dopuni se do vrha vodom. Flaša se stavi u šerpu sa vodom, zagreva se do ključanja, pa se isključi i drži na ringli dok se šerpa i flaša ne ohlade. Ovaj sok od trnjina takođe je dobar za lečenje kašlja i grčeva, ali i za mršavljenje i pročišćavanje krvi.

🌿 Pekmez od trnjina

Recept za pekmez od trnjina je takođe jednostavan pa ćemo vam i njega napisati.

Potrebno vam je dva kilograma plodova trnjine. Trnjine se preliju hladnom vodom i ostave da odstoje preko noći. Ujutru trnjine treba ocediti pa ih preliti sa mešavinom nekog domaćeg vina i vode kako bi ogrezle. Posle toga se kuvaju dok ne omekšaju. Kada trnjina omekša potrebno je propasirati pa joj dodati 50 grama šećera i nastaviti sa kuvanjem dok se masa ne zgusne. Tako vreo pekmez se sipa u sterilne i malo zagrejane tegle koje se zatim zatvore.

Ovaj pekmez treba uzimati po supenu kašiku dva do tri puta dnevno između obroka. Ubrzava varenje, pojačava apetit.

Trnjina se koristi i kao začin jelima od divljači, posebno kod pravljenja gulaša kome naglašava ukus i daje tamnu boju. Ukiseljene trnjine se koriste kao zamena za masline posebno u Francuskoj.

🌿 Vino od trnjina

Vino od trnjina se pravi tako što se opere 2,5 kilograma zrelih trnjina i izgnječi pa stavi u staklenu posudu i prelije sa dve litre vrele vode. Posebno se skuva kilogram i po šećera u litri vode i prohladi. U posudu sa trnjinama staviti kvasac i trećinu šećernog sirupa promešati i dobro zatvoriti. Posle nedelju dana se doda još trećina sirupa, ostaviti opet nedelju dana dobro zatvoreno pa posle toga dodati ostatak sirupa. Kada trnjine padnu na dno i prestane da se oslobađa ugljen dioksid,  fermentacija je gotova. Vino se prespe u drugu posudu i ostavi da stoji zatvoreno još nedelju dana. Posle toga se prelije u flaše koje se zatvore čepom.

🌿 Zimski dezert od trnjina

Poznat je i dezert od trnjine za koji je potrebno oko pola kilograma trnjina koje su brane posle mraza, 120 grama pekmeza od šipka, med, 4 dl vode, 4 dl mleka, 125 grama griza, 6 kašika šećera, vanillin šećer, dve šolje šlaga i malo šlaga za ukras.

Trnjina se prodinsta sa malo vode, pa se propasira. Sve pomešati sa malo meda. Mleko se skuva sa vodom pa se doda griz i šećer i skuva. Kad se ohladi pomeša se sa pireom od trnjine dok se ne dobije glatka masa. Šlag se doda u masu, izmeša se, ukrasi šlagom i pekmezom od šipka i stavi u frižider. Ukusno je i osvežavajuće!

Potrebno je napomenuti da konzumiranje proizvoda od trnjina nije preporučljivo u trudnoći jer sadrže visoku koncentraciju voćnih kiselina koje mogu škoditi zdravlju ploda.

Osim svega što smo naveli o trnjini, ona dobro sagoreva pa se koristi i kao ogrev. Idealna je i kao samostalni ukrasni grm ili živa ograda. Razmnožava se reznicama koje se uzimaju u rano leto ili pak setvom semenki. Bitno je da se pravilno i pravovremeno orezuje.

 

Save

You may also like

Leave a Comment