Home Ishrana Od Običnog Jela Do Luksuznog Specijaliteta Uz Kapar ( RECEPTI 🥘 )

Od Običnog Jela Do Luksuznog Specijaliteta Uz Kapar ( RECEPTI 🥘 )

by Lola

Kapar je začin za koji, sigurni smo, mnogi nisu čuli ili bar nisu znali kako izgleda. Moguće je i da ste ga probali u restoranu uz neko jelo, ali niste znali da je to kapar. Kapar je cvetni pupoljak kuglica, mali, buckast, tamno zelene boje poznat još u antičkom dobu kao dodatak jelima, kao lekovita biljka i afrodizijak. Pupoljci cveta su veliki kao zrno graška, rastu na drškama iz listovitih grančica. Cvetovi su belo- ljubičasti i otvaraju se jednom, kratko u interval između jutra i podneva. Posle toga se zatvaraju i na toploti veoma brzo suše. Formiraju plodove koji liče na pupoljke koji su spremni za branje. Kapar je najboljeg ukusa kada raste na kamenitom području. Zavisno od toga gde se gaji ukus i kvalitet su mu  različiti.

Biljka kapar raste u grmovima i zavisno od vrste može da uspeva na suvom tlu ili u plitkoj morskoj vodi. Uspeva u južnoj Evropi , skoro na celom Sredozemlju. Pupoljci se beru ručno još zatvoreni, u rano proleće. Treba da budu tamno maslinaste boje ili plavo zelene i što sitniji. Tada imaju najbolji ukus. Sirovi pupoljci nisu jestivi.

Kako se priprema kapar u tegli?

Pupoljci kapra za upotrebu su spremni posle jednodnevnog sušenja posle kog se potope u morsku vodu, slanu tečnost, sirće ili ulje. Tada nastaje kiselina kaprin i senfolglukosid koje su zaslužne za pikantan ukus. Kapar iz Francuske je jedan od najkvalitetnijih, a na Santoriniju su slani i kiseli listovi kapra specijalitet. Italijanska i španska kuhinja ga takođe izuzetno cene i koriste kao dodatak jelima. Toplim jelima se dodaje tek na kraju. Nije često viđen na našoj trpezi, mada se sve ćešće viđa po restoranima, naročito uz paste i meso.

Kapar u ishrani

Kapar je nisko kalorijski dodatak za jela i u maloj količini pruža predivan ukus. Ipak se mora voditi računa o količini koja se koristi jer je bogat natrijumom.

Kapar podstiče apetit i dobro varenje, a preporučuje se kao antireumatik, diuretik, tonik i kao sredstvo za sprečavanje dijabetesa. U narodnoj medicini je poznat kao antioksidans, a  koristi  se i za lečenje arterioskleroze. Kapar sadrži protein, masti, ugljene hidrate, natrijum, kalijum, vitamine A, C, E, K, folate, minerale, kalcijum, bakar, gvožđe, nagnezijum, mangan, fosfor, selen, cink, beta karoten.

Pošto brzo gubi aromu bitno je znati da kapar treba staviti na kraju kuvanja prilikom spremanja jela.

 

Kapar se koristi kao prilog salatama, sosovima, sa dodatkom peršuna daje poseban ukus mesu, ribi, testenini, picama. Često se koristi za garniranje  predjela, šunke, sira, salama i kobasica. Često se koristi i u kombinaciji sa maslinovim uljem, crnim maslinama, svežim feferonima, senfom i renom.

Kapar recepti za svačiji ukus! Pošto se kapar najčešće konzumira uz meso i povrće, ponudićemo vam nekoliko zanimljivih recepata sa ovim aromatičnim i korisnim začinom.

🥘 Salata sa kaprom

Prvi recept je salata sa kaprom. Za nju je potrebno jedan svež krastavac. Oko 100 grama kupusa i isto toliko rotkvice, ,malo peršuna, 30 grama kapra, so, maslinovo ulje.

Svi ovi sastojci se pomešaju, a kapar se dodaje na kraju. Jednostavna, a ukusna salata!

🥘 Jaja punjena feta sirom i kaprom

Za predjelo se mogu  pripremiti jaja punjena feta sirom. Potrebno je šest kuvanih jaja, dve kašike oceđenog kapra, 100 grama feta sira, kašičica senfa, sirće, biber, so.

Prvo preseco jaja na dva dela i izvaditi žumance. Njega izgnječiti  i pomešati sa sitno iseckanim kaparom, fetom i senfom. Začiniti biberom, solju sa vrlo malo sirćeta. Smesom napuniti polovinu jajeta, belanca pa ukrasiti peršunom. Sastojci smese za punjenje se mogu po želji i ukusu menjati.

🥘 Sos sa kaprom

I riba je ukusnija sa kaparom.  Sos sa kaparom uz tost hleb ili domaću imitaciju brusketa je idealan za večeru. Za sos je potrebna konzerva tunjevine, peršun, oko 150 grama kapra, deciliter belog vina, 300 grama majoneza. Svi sastojci osim majoneza se dobro promešaju pa se na kraju doda i on i blago promeša. Preukusno!

🥘 Umak od kapra

Umak od kapra može se poslužiti i sam, ali i kao dodatka raznim vrstama mesa. Jednostavan je i ukusan. Potrebno je 4dl ulja, 200 grama brašna, 100 grama luka, voda ili supa za zalivanje, 300 grama kapra, peršun, ½ dl pavlake.

Luk se proprži, nalije supom i prokuva pa mu se doda iseckan kapar, peršunovo lišće i pavlaka. Voditi računa da se umak ne presoli ako je kapar već slan.

🥘 Sicilijanski prilog od krompira i kapra

Još jedno vrlo ukusno jelo je Sicilijanski prilog od krompira za koji  vam treba kilogram krompira, glavica crnog luka, kašika kapra, 100 grama zelenih maslina bez koštice, kašičica šećera, pola dl sirćeta, pet kašika maslinovog ulja, so i biber.

Oljušten krompir se isecka na kockice, a luk na režnjeve. Luk se proprži u vrućem ulju pa mu se doda krompir i sve se prži na jakoj vatri oko pet minuta sa  svih strana. Tada se doda dl vruće vode pa ostavi da prokuva. Temperatura se onda smanji i krčka se još desetak minuta. Onda se dodaju kapar, masline i malo šećera, sirće, so, biber, pa se sve kuva još tri, četiri minuta na umerenoj vatri. Ovo može biti predjelo ili prilog.

🥘 Oslić sa kaprom

Na našim prostorima se često koristi oslić u ishrani pa evo i jednog jela sa njim. Potrebno je oko 800 grama fileta od oslića, glavica seckanog crnog luka, 100 grama šampinjona isečenih na listiće, pola kašičice soka od limuna, kašika maslaca, 300ml vode, so, biber, a za sos dve čaše kisele pavlake, kašika soka od limuna, kašičica kapra, seckani peršun, malo aleve paprika, biber, so.

Prvo se fileti poređaju na veći komad alufolije pa se oblože lukom i šampinjonima i dodaju se so, biber i sok od limuna i iseckan maslac. Alufolija se dobro preklopi da sadržaj ne može da iscuri i spusti u vodu u ekspres loncu. Sve dobro zatvorite i kad se u loncu postigne pritisak kuvati oko sedam minuta.  Po propisu skinite lonac sa vatre, smanjite pritisak i otvorite posudu. Izvadite ribu pažljivo sa svim sadržajem pa otvorite foliju i sadržaj  stavite u činiju. U poseban sud stavite kiselu pavlaku pa je polako zagrevajte dok ne dođe do tačke ključanja. Dodajte joj sok od limuna, so, biber, kapar i peršun, dobro promešajte pa prelijte ribu i povrće. Sve pospite alevom paprikom. Uz sve ovo možete obariti krompir i poslužiti!

Mnogo je lepih recepata sa ovim ukusnim začinom i treba ih probati. Na našim prostorima kapar se malo koristi  što zbog nepoznavanja ove biljke, što zbog visoke cene za našeg prosečnog potrošača.  Ipak mislim da zaslužuje da se u posebnim prilikama nađe na našim trpezama.

 

Save

You may also like

1 comment

Rukola: Ukusna, Pikantana i Zdrava Salata Laka za Gajenje (RECEPTI) January 23, 2018 - 11:39

[…] pod mlazom hladne vode, osušiti i propržiti na tiganju pa skloniti kad počne da se otvara. Kapar prepoloviti, a masline iseckati na kolutiće. Sve se dobro promeša pa se doda ulje i sirće i […]

Reply

Leave a Comment