Home Ishrana Matičnjak ili Limun Trava: Biljka za Najbolji Čaj za Smirenje

Matičnjak ili Limun Trava: Biljka za Najbolji Čaj za Smirenje

by Lola

Matičnjak ili drugačije pčelinja trava, pčelinjak, matočina ili limun trava je višegodišnja,  zeljasta, aromatična i lekovita biljka iz porodice usnatica sa krstkim rizomom i podzemnim stolonama. Stablo matičnjaka je  uspravno, dlakavo ili golo i četvorostrano, a listovi su mu svetlozeleni i jajasti, raspoređeni naspramno.  Cvetovi su dvousni, beli i sakupljeni po 3-10 u pazuhu vršnih listova, žuti ili svetlo ljubičasti. Biljka  matučnjak formira žbun i bokori se,  miriše na limun pa se zato i naziva limunova trava, pčelinja je dobila naziv jer je pčele često posećuju.

Vek trajanja matičnjaka je od pet do deset godina, a rasađuje se na 25 cm prenosom oformljenog korena na novu parcelu. Kosi se najmanje dva puta godišnje, može da bude i dekorativna saksijska biljka. Matičnjak je dobro poznat pčelarima  jer njime namamljuju pčele u svoje košnice. Zbog njegovog mirisa pčele ga obožavaju.

Listovi matičnjaka i etarsko ulje  se koriste u narodnoj i zvaničnoj medicini. Berba matičnjaka se obavlja na samom početku cvetanja u leto, skupljaju se vršni delovi biljke, ali ne i koren, suše se i prerađuju, a koristi se u obliku čaja, biljnih kapi ili etarskog ulja. Etarsko ulje je sedative, a još se zbog svog sastava koristi i kao sredstvo protiv nadimanja stomaka, a može se i utrljavati spolja  kod reumatizma i neuralgija. Cenjeno je i u parfimerijskoj industriji , a koristi se i kod ujeda komaraca, kod neuroza crevnog sistema, migrene i psihovegetativnih bolesti srca, a ima i antimikrobno dejstvo kod herpesa. Pored etarskog ulja matičnjak sadrži citronelal, geraniol, neral, citrol, flavonoide i tanine.

Matičnjak kao lek

U narodnoj medicini matičnjak se smatra najmoćnijom biljkom  za umirenje nervnog sistema, protiv nesanice i nervoze i za sprečavanje simproma depresije. Glavobolje izazvane psihičkim premorom  takođe se umanjuju korišćenjem matičnjaka.

U današnje vreme puno stresa i nervoze matičnjak pomaže kod anksioznosti i čitavog niza psihosomatskih bolesti. I srce strada od stresa pa je matičnjak u kombinaciji sa cvetom gloga idealan za te probleme. Osobe koje pate od angine pectoris bi dva puta godišnje po četiri meseca trebalo da koriste po dve šolje mešavine matičnjaka, angelike i ruzmarina.

Čaj od matičnjaka

Čaj od matičnjaka je dobar za nervozu, ali rešava i virusne infekcije kao što su grip i herpes. Matičnjak se preporučuje i ženama u menopauzi, ali i kao lek za bolne i neredovne menstruacije. Može se davati čak i deci koji imaju problem sa mučninom ili imaju bolove u stomaku kao i trudnicama.

Čaj od matičnjaka priprema: Čaj se sprema na najobičniji način. Matičnjak se prelije prokuvanom vodom i pusti malo da odstoji, procedi i pije.Možete mu dodati limun i med, mada je on sam vrlo ukusan.

Matičnjak je neškodljiv i veoma koristan pa ga možete koristiti bez straha od navikavanja zbog svakodnevne upotrebe. Nema sporedna dejstva opasna po ljudsko zdravlje. Mogu ga koristiti i zdravi i bolesni, deca i odrasli, bebe i trudnice.

Mešavine čaja sa matičnjakom

Postoje i razne mešavine čaja sa matičnjakom koje rešavaju određene problem kod ljudi. Navešćemo samo one koje se najčešće koriste, kao što su mešavina čaja od matičnjaka za srce, protiv infekcija, za spavanje (protiv nesanice), za trudnice, itd.

Protiv virusnih infekcija se koristi sledeća mešavina:

  • Matičnjak ili Melissa officinalis 100g
  • Zova ili Sambucus nigra 50g
  • Slatki koren  ili Glychiriza glabra 50g

Odvojte 5 supenih kašika ove mešavine i prelijte sa litrom ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite pola sata da odstoji pa procedite i popijte u toku dana. Čaj mogu koristiti i deca starija od pet godina.

Protiv herpesa se koristi melem od:

  • 100ml nevenovog ulja
  • 20g pčelinjeg voska
  • 10g propolisa (smola)
  • 1 ml esencijalog ulja matičnjaka
  • 4 ml esencijalonog ulja čajnog drveta

Sprema se tako što se na tihoj vatri zagreje  nevenovo ulje sa propolisom i voskom i meša  dok se propolis i vosak potpuno ne istope. Tada se skloni  sa šporeta i meša još minut, dva, pa  se dodaju esencijalna ulja matičnjaka i čajnog drveta. Sve se promeša i sipa u čistu, suvu  teglicu sa poklopcem koji dobro dihtuje. Kad se ohladi stavite u frižider.  Obolele delove kože mažite dva puta dnevno. Pre mazanja koža mora biti čista i suva.

Protiv nervoze i nesanice koristite sledeću mešavinu.

  • Matičnjak  200g
  • Mirodjija  100g
  • Lipa  50g
  • Valerijana  50g

Dvesupene kašike ove mešavine prelijte sa 3 dcl ključale vode, promešajte i ostavite pola sata da odstoji, pa procedite i pijte toplo sa medom,

Protiv povišenog krvnog pritiska i za jačanje srca koristi se mešavina od:

  • Matičnjak 100g
  • Glog 100g
  • Hajdučka trava 50g

Tri supine kašike ove mešavine prelijte sa pola litre ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite oko sat vremena da odstoji pa pijte u toku dana u malim gutljajima.

Protiv mučnine u trudnoći koristite:

  • Matičnjak 250g
  • Malina list 50g

4 supene kašike smese prelijte litrom ključale vode, promešajte, poklopite i ostavite da stoji oko pola sata,pa procedite i pijte u toku dana.

Verovatno postoji još mnogo mešavina i kombinacija čajeva sa matičnjakom .Ovo su samo neke koje su najrasprostranjenije u narodu i koje su mnogo puta isprobane.

Osim svega navedenog dokazano je da matičnjak pojačava koncentraciju i utiče na bolje rasuđivanje  u rešavanju raznih vrsta problema i zadataka. Pored toga zbog sadržaja antioksidanasa koji štite telo od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i kod Alchajmerove bolesti.

Karmelićanska vodica upotreba

Ipak jedna od najpoznatijih mešavina sa matičnjakom je Karmelićanska vodica čiju recepturu su osmislile časne sestre, karmelićanke u Srednjem veku. Karmelićanskoj vodici su pripisavana čudotvorna svojstva , a o tome postoje i zapisi. Nastali su u sedamnaestom veku  i govore o ljudima koji su doživeli preko sto godina zbog njenog korišćenja  tokom doručka.

I tada i sada je  sredstvo za liječenje depresije, lupanja srca, migrene, napetosti, razdraženosti, straha i treme, slabog pamćenja, zamora, nesvjestice i noćnog gušenja, a može se  koristiti i  kao parfem i za masažu.

Karmelićanska vodica priprema:

  • 1 litra alkohola,vodke, ruma, konjaka
  • 165 grama sušenih cvetnih vrhova matičnjaka
  • 40 grama limunove kore, neprskanog limuna
  • 5 grama korena anđelike

Ova smesa se ostavi na hladnom dve nedelje i posle toga joj se doda:

  • 65 grama korijandera
  • 12,5 grama muskatnog oraščića
  • 12,5 grama cimeta
  • 1,5 gram klinčića

Opet se ostavi da odstoji nedelju dana i posle toga se procedi i stavi u tamnu flašu. Pije se do dve kašikice dnevno. Jedna napomena o korišćenju. Ne preporučuje se njeno korišćenje bez konsultacije sa doktorom u slučaju da osoba već uzima neke sedative ili lekove za štitnu žlezdu.

Čaj od maticnjaka Lekovitost

I za matičnjak se vezuju razne zanimljivosti. Njegove grančice su nekada  stavljane po podu da osveže prostoriju,  Arapi su prvi ovu biljku počeli da koriste u lekovite svrhe,  Od nje  su pravili čaj protiv napetosti i depresije. Sa ovom praksom  korišćenja matičnjaka se nastavilo i u srednjem veku.  Vidari su je preporučivali protiv bolova, metaboličkih tegoba i nesanice kao i za bolji apetit i varenje. U Francuskoj je i danas matičnjak vrlo cenjen i biljka izbora za uklanjanje umora i glavobolje. Da bi bila delotvornija  često se kombinuje sa valerijanom, kamilicom i hmeljom.

Matičnjak ili limun trava je biljka koja vraća radost življenja i postojanja. Mnogi umni i mudri ljudi su ga preporučivali za razne bolesti i svi su ga smatrali eliksirom života. Matičnjak je osim u čajevima,  zbog svojih antivirusnih svojstava vrlo popularan i u kozmetici. Od njega se prave losioni, tonici, hidrolati, kreme.

Matičnjak se može koristiti i u kulinarstvu. Njegovi sveži listovi se dodaju salatama pre služenja, takođe umacima i jelima od povrća, supama i čorbama. Usitnjen list se može mešati sa sremskim sirom ili pavlakom i koristiti kao namaz, listovima se mogu začiniti meso i riba. Listovi matičnjaka se mogu koristiti umesto limuna kao začin, ali se ne kuvaju već se kao peršun dodaju na kraju. Od matičnjaka se osim svega ovog,  može praviti i sok.

Sok (sirup) od matičnjaka

Sok od matičnjaka se pravi kao i bilo koji domaći sirup. Ovaj sok je veoma osvežavajuć, a smiruje i opušta ceo organizam,a pravljenje je lako da lakše ne može biti! Da napravite domaći sirup od matičnjaka potrebno vam je:

  • 4 pune šake svežeg matičnjaka
  • 1 l vode
  • oko 350 g šećera
  • 3 iscedjena limuna

Priprema soka od matinjaka:

Prokuvajte šećer i vodu. Kada smesa počne da vri, dodajte sveže listove matičnjaka i sok od dva limuna. Isključite, pokrijte čistom krpom i ostavite 24 sata. Gotov sirup od matičnjaka procedite pre sipanja u flaše, flaše dobro zatvorite i čuvajte na hladnom mestu, jabolje u špajizu. Sirup pijete razblažen sa vodom, a možete dodati i koji listić nane za dekoraciju.

 

You may also like

1 comment

Blagotvorna Lipa - Napravite čaj za pluća, imunitet ili nervozu - VIP Žena June 18, 2018 - 07:56

[…] Čaj od cveta lipe je poznat kao sredstvo za opuštanje pa je dobar kod problema sa nesanicom kao i matičnjak. Može se čak dodati u vodu za kupanje pre […]

Reply

Leave a Comment