Home Ishrana Aronija : Čudesna Sibirska Borovnica kao Sok i Lek

Aronija : Čudesna Sibirska Borovnica kao Sok i Lek

by Lola

Aronija ili Sibirska borovnica je bobičasto voće slično borovnici. Visokootporna je na niske temperature. Poreklom je sa istoka Severne Amerike, raste na listopadnom grmu, a rezidbom se oblikuje u manj grm. Postoje tri vrste aronije, crvenoplodna, crnoplodna i ljubičastoplodna. Otporne su na sušu, insekte, kao i na zagađenja i bolesti. Najčešće se nalaze u vlažnim šumama i močvarama. Rasprostranjena je u Rusiji, Finskoj i Švedskoj. Ko hranu i lek prvi su je upotrebljavali severnoamerički Indijanci. Plodove su sušili i mleli, mešali sa životinjskom mašću, a koristili su i listove i koru aronije koje su leti sušili i pripremali čaj za zaustavljanje krvarenja iz rana.

Aronija ima bele cvetove, jedne od najlepših kod grmolikih biljaka pa se može koristiti i kao ukrasna biljka. Poslednjih nekoliko godina, aronija je postala izuzetno popularna, a njen sok veoma tražen u fitoterapiji. Lako se uzgaja, ne prska se, čista ekološka biljka. Glavna osobina joj je da jača imunitet organizma, dobar je oksidans koji ima i antikancerogeno i antivirusno dejstvo. Posle eksplozije u Černobilu korišćena je za ublažavanje posledica radijacije.

aronija

Plodovi aronije se na grmu nalaze i do dva meseca nakon sazrevanja, a sazreva u avgustu i septembru. Bogata je vitaminima A, B, B1, B2, B3, B6, B9, C, P, E, a od minerala sadrži kalcijum, kalijum, mangan, gvožđe, jod, fosfor i cink. Najjači antioksidans koji sadrži aronija je antocijanin. Aronija je još poznata da sprečava stvaranje viška masnoće oko stomaka i pomaže pri regulisanju telesne težine.

Aronija poboljšava cirkulaciju krvi, smanjuje nivo holesterola i triglicerida, pročišćava krv, ublažava migrenu, dobra je za želudac i creva. Pomaže i kod Alchajmera, štiti oči, usporava starenje kože, sprečava nastanak bora. Zaustavlja proliv, snižava povišen krvni pritisak, spečava razvoj bakterijskih i virusnih infekcija, reguluše pravilan rad hormona štitne žlezde i pankreasa. Sprečava pojavu kancera i pomaže u lečenju malignih oboljenja jer uništava ćelije raka. Kako kući napraviti sok, džem i sirup od aronije?

Sok od aronije : Kako se pravi i pije?

Najčešće se koristi sok od aronije ili sušena aronija. Prirodni sok aronije je tri puta zdraviji od borovnice. Od 1 kg aronije dobije se 0,7 l soka. Čuva se u frižideru  24 h, ali se preporučuje da se odmah pije.  Zamrzavanje nema loš uticaj na kvalitet jer ona podnosi niske temperature, biće sočnija. Preporučljivo je ne koristiti konzervanse i zaslađivače prilikom pravljenja soka. Plodovi aronije se osim za sok, mogu koristiti i za proizvodnju džemova, sirupa, marmelade, čaja i kompota, ali ih je najbolje jesti sveže.

Sok od aronije priprema (uputstvo lako za praćenje)

Svežu aroniju oprati i samleti na mašinicu za melvenje mesa. Mogući su alternativni metodi mlevenja uz pomoć električnih uredjaja, blendera, električne mašinice i sl, ali se meni stara mašinica za meso pokazala najboljom. Ukoliko je sušna godina, aronija će biti suvlja sa malo soka. U tom slučaju na kofu od 10kg aronije dodati oko pola litra ohladjene, prokuvane vode. Ukoliko je aronija sočnija ne dodavati vodu, već samlevenu aroniju prekriti krpom i ostaviti na tamnom mestu da prenoći. Sutradan uzeti gazu ili grudnjaču, stavljati po par kašika samlevene aronije i cediti sok od aronije ručno u posebnu šerpu. To nije previše lak posao, ali strpljivo, pravite pauze ili se smenjujte sa drugim ukućanima. Na kraju ćete dobiti sveže ocedjen sok od aronije bez i jednog izgubljenog vitamina, tako da se trud isplati. Dobijeni iscedjeni sok od aronije sipati u, po mogućstvu, male staklene flašice koje su predhodno oprane i dezinfikovane. Napunjene flašice i sok od aronije je najbolje pasterizovati na sledeći način: Flašice poredjati u poveu šerpu u koju ćete doliti vodu do polovine flašice. Flašice dobro zatvoriti i uključiti ringlu da se polako zagreva voda i flašice sa njom. Kada provri, isključiti ringlu i ostaviti da se sve ohladi. Na ovaj način, sok u flašicama će se vakumirati tj. pasterizovati. Ovako pripremljen sok od aronije čuvati na tamnom i hladnom mestu. Po otvaranju, držati u frižideru i iskoristiti u nekoliko dana, jer u sok nije dodat konzervans, pa će se brže pokvariti. Zbog ovoga bi bilo najbolje da flašice budu male.

Ovaj sok pijte ujutru nerazblažen na prazan stomak, jednu čašicu od rakije. Ukoliko Vam je sok mnogo jak, možete ga piti posle jela ili ga malo razmutiti sa vodom. Sok od aronije se obično ne pije kao ostali sokovi već kao lek.

 

Sirup od aronije

Ako se pravi sirup od aronije on zadržava sva svojstva svežih bobica. Za sirup je potrebno 2 kg bobica, 1 litra vode, 800 gr šećera, 1 isceđen limun.

Šećer se stavi u vodu i na ringlu da se greje do kuvanja, doda se 2 kg sveže aronije, meša sve vreme i gnječe bobice, da bi se što više soka oslobodilo. Kad prokuva, ostaviti još koji minut na šporetu, pa skloniti da se ohladi. Procedite i vratite na šporet da još jednom prokuva. Sklonite sa šporeta i dodajte isceđen limun. Promešajte i sipajte u staklene flaše. Čuvajte na tamnom i hladnom mestu i konzumirajte po potrebi. Možete ga i razblažiti sa malo vode.

Džem od aronije

Džem od aronije se pravi tako što se džem kuva dok ne dostigne željenu gustinu.

Salata od aronije i spanaća

Zanimljiva je i salata od aronije i spanaća. Potrebno vam je 2 kašike jabukovog sirćeta, 1 avokado, 125 gr naseckanog krastavca, 125 gr bobica aronije, 2 kašike soka od jabuke, 2 kašike aronije, 1 kašikica soli, 1/8 kašike meda, 1 čen belog luka, 125 ml maslinovog ulja, 1 svežanj lista spanaća, 125 gr usitnjene šargarepe. U blender stavite sirće, sok od jabuke, bobice aronije, med, so i beli luk, izmiksirajte i na kraju dodajte maslinovo ulje i blago promašajte. Prelijte preko spanaća, šargarepe, avokada, krastavaca i dve kašike bobica aronije.

 

Neželjena dejstva aronije

Neželjena dejstva aronije su samo za osobe koje imaju istoriju stvaranja oksalata u urinarnom traktu pa ne treba da je konzumiraju u velikim količinama jer aronija sadrži oksalnu kiselinu koja se procesom kristalizacije pretvori u oksalate kod nekih osoba. Oksalna kiselina ometa apsorpciju minerala magnezijuma  i kalcijuma.

 

Sibirska Aronija je proveren prirodan lek, a Vi požurite,

jer je sad vreme pripreme soka od aronije!

 

Save

Save

You may also like

Leave a Comment