Home Ishrana Paškanat : Bela Šargarepa za Ukus i Zdravlje

Paškanat : Bela Šargarepa za Ukus i Zdravlje

by Lola
paškanat

Paškanat ili drugačije pastrnjak je aromatična biljka iz porodice štitara. Poreklom je iz istočne Evrope i u prošlosti je smatran prefinjenom hranom koju je koristila samo aristokratija u starom Rimu. Pošto je sladunjav servirao se sa medom ili je ulazio u sastav voćnih kolača. Smatran je prirodnim afrodizijakom, konzumirao se sa kuvanim vinom.

Paškanat se koristi kao povrće za ljudsku ishranu. To je dvogodišnja zeljasta biljka koja ima beličast vretenast koren iz kog druge godine izraste jaka stabljika koja može biti visoka i do metar. Cvetovi paškanata su zlatnožuti i skupljeni su u cvasti na krajevima stabljike. Plodovi paškanata su zelenožute boje i spljošteni su. Paškanat ima specifičan miris i ukus karakterističan za začine. Ovaj aromatičan ukus je zbog eteričnog ulja kog ima najviše u plodovima. Paškanat sadrži i mineralne materije, vitamine C, B, E, organske kiseline, skrob. Paškanat se osim u kulinarstvu koristi i u narodnoj medicini.

Paškanat kao lek

Koristi se za pravilan rad srca i njegovo jačanje tako što reguliše krvni pritisak i ojačava zidove krvnih sudova. Paškanat pomaže i poboljšava varenje, poboljšava rad creva i smiruje bolove i grčeve u želucu.

Pozitivno deluje i na bubrege poboljšava izlučivanje mokraće, a takođe pomaže kod peska i kamena u bubregu. Deluje umirujuće pa je koristan kod nesanice, nemira i neuriza. Pospešuje znojenje pa je dobar kad se pojavi visoka temperature.

Tradicionalna medicina čak preporučuje čaj od semena paškanata u lečenju vitiliga, a on se sprema tako što se kašičica semena prelije šoljom ključale vode i ostavi sat vremena poklopljeno. Pije se četiri puta dnevno po jedna šolja, a posle mesec dana se pravi prekid od sedam dana. Terapija se posle toga nastavlja na isti način najmanje sedam meseci.Čajem se u isto vreme mažu i površine na koži zahvaćene vitiligom.

bela sargarepa

Paškanat kao super začin

Paškanat je nepravedno zapostavljen kod nas, a vrlo je koristan. Energetska vrednost sto grama paškanata je skoro ista kao energetska vresnost decilitra mleka, a sadržaj masti je oko 0,4 procenta. Od drugog korenastog povrća razlikuje se po sadržaju mineralnih sastojaka. Sadrži kalcijum, fosfor, magnezijum , sumpor, gvožđe, bakar.

Mora se naznačiti da se koren i seme preporučuju za konzumiranje, a paškanat listovi ne jer sadrže određene negativne supstance za organizam.

Osim svih pozitivnih osobina koje smo naveli, paškanat je i antiskorbut, antispazmatik, dermetik, dijetetik, sedativ, kardiotonik. Kod oboljenja gde je problem nakupljanje vode u organizmu  paškanat je jak diuretic koji direktno podstiče rad bubrega, srca, pluća i jetre. Kao dijetetik pomaže kod problema kako sa bubrezima tako i sa bešikom  kod zastoja mokraćem infekcija, kamena i peska, bakterija.

Paškanat za mršavljenje

Pripisuje mu se još jedno korisno dejstvo. U kombinaciji sa prazilikom u gustoj supi može pomoći kod prekomerne težine. Ako se ova supa jede duži vremenski period zbog diuretičkog delovanja doći će do smanjenja telesne težine. Veoma je korisna i za oslobadjanje od celulita.

Kada se paškanat koristi u dijetama krvni pritisak se normalizuje. Izuzetno se dobrom pokazala kombinacija paškanata sa peršunom ili celerom. Važan je dodatak supama koje se koriste u dijetama kako bi se nadoknadili tečnost i elektroliti.

Paškanat u kulinarstvu je izuzetno popularan. Domaćice u Nemačkoj drobe seme paškanata u avanu i stavljaju u tegle pa ga koriste kao začin za pripremanje salate od krastavaca, zelene salate, salate od paradajza, kao i za jela od bundeve i kiselog kupusa.

paškanat bela šargarepa

Pileća krem čorba recept

Kod nas domaćice često koriste paškanat u svakodnevnoj ishrani.

Pileća bela krem čorba je izuzetna pa ćemo vam napisati recept za nju. Sastojci za čorbu su dva pileća karabataka, glavica crnog luka, koren paškanata, koren peršuna, dve šargarepe, manji koren celera, 200 grama šampinjona, pola kašičice karija i kašičica kurkume,  malo mlevenog bibera, kašičica belog luka u prahu, malo sušene mirođije, litra ipo vode, decilitar mleka, 200 grama pavlake za kuvanje, tri pune kašičice gustina, kašičica mlevenog lana, 0,5 dl ulja, suvi biljni začin.

Luk i šargarepu iseći na kockicem a korene samo preseći na pola. Zagrejati ulje u posudi pa dodati luk, šargarepu, paškanat, peršun, celer, šampinjone, meso u komadu, biber, začin, promešati pa dinstati oko desetak minuta. Dodati vodu i sve ostale začine, čak može i đumbir koji nismo naveli, pa kuvati polupoklopljeno dok sve ne omekša. Meso tad izvaditi, skinuti mu kožicu pa ga iseći na krupnije komade, pa ga vratiti u čorbu. Pre toga svo korenje izvaditi iz nje. U drugu posudu sipati mleko i gustin rastvoriti u njemu, dodati pavlaku za kuvanje, promešati da se sjedini i sve sipati u prokuvalu čorbu, mešajući. Kad ponovo prokuva, ostaviti još koji minut da kuva, posoliti po ukusu i služiti. Predivno!

Kolač sa paškanatom

Još jedno neobično jelo je kolač sa paškanatom. Sigurno je malo čudno, ali kad probate uverićete se da je ukusno.

Za ovaj kolač je potrebno 175 grama putera ili margarina, 250 gram šećera, 150 ml javorovog sirupa, tri jajeta, 250 grama brašna, prašak za pecivo, dve kašičice sode bikarbone, dve kašičice najgvirca, 250 grama paškanata, jabuka, kora i sok pomorandže, 50 grama  oraha, šećer u prahu za posipanje, 250 grama mascarpone, još četiri kašike javorovog sirupa.

U posudi se istopi margarin, šećer i javorov sirup, malo se ohladi pa se jaja umešaju u tu smesu. Doda se brašno, prašak za pecivo, soda bikarbona i najgvirc. Posle toga se dodaju oljušten i izrendan paškanat, oljuštene izrendane jabuke, sok i korica od pomorandže, mrvljeni orasi. Šporet se zagreje, masa se izlije u pleh i peče oko pola sata.  Kora se ohladi, preseče na pola i filuje mascarpone sirom pomešanim sa javorovim sirupom. Odozgo se može posuti prah šećerom ili se ostaviti malo fila pa premazati odozgo.  Kada ga jednom napravite možete po ukusu kombinovati i druge komponente kao što je voće. Sve je sad stvar ukusa!

Još nekoliko  saveta i zanimljivosti o paškanatu.

  • Paškanat se može čuvati dve nedelje u plastičnoj kesi u frižideru. Najbolje je ispeći ga.
  • Od paškanata može da se pravi pire.
  • U supu se dodaje pred kraj kuvanja da se ne bi raskuvao.
  • Paškanat može zameniti šargarepu.
  • Paškanat je dobar u kombinaciji sa šargarepom, krompirom i ostalim korenastim povrćem.
  • Od začinskog bilja slaže se sa bosiljkom, peršunom, majčinom dušicom.

 

You may also like

Leave a Comment