Home Ishrana Liči Voće ili Azijska Trešnja: Upotreba, Ukus, Uzgoj iz Semena, Recepti

Liči Voće ili Azijska Trešnja: Upotreba, Ukus, Uzgoj iz Semena, Recepti

by Lola
lici voce

Liči  voće se drugačije naziva i azijska trešnja i sve je popularnija i kod nas. Potiče iz jugozapadne Azije, Kine, Indonezije i Filipina. Liči je zimzeleno drvo koje ima tamnozelene sjajne listove i može da dostigne visinu i do 15 metara. Danas postoji oko 100 sorti ličija.

To je suptropska biljka kojoj leti prijaju visoke temperature i vlaga, a može da podnese i hladnoću i temperaturu koja se ne spušta ispod tačke leđenja.

Plod ličija je u obliku jajeta i može biti dug do 5 cm. Ima grubu, hrapavu i krhku ljusku obraslu dlačicama i crvene je ili ružičaste boje, a kada se osuši postane smeđa. Ukus liči voća je slatko kiselkast, a meso je bele je boje, u sredini ima veliku košticu. Ova tropska voćka neobičnog izgleda sadrži veliku količinu vitamina C i B, kalijuma, bakra, fosfora, magnezijuma, a ukusom podseća na grožđe.

Liči uzgoj i sadnja iz semena

Zanimljivo je da je Liči voće posebno popularan u Kini gde se smatra simbolom romantike i ljubavi. U svetu se  sve veći broj ljudi interesuje za uzgajanje Liči voća. Sadnja Ličija se može vršiti iz semenke ili kupovinom sadnica  u rasadnicima. Mora se znati i to da se do ploda dolazi oko pet godina nakon sadnje.

Ako vam se sve ovo dopalo možete probati da gajite Liči voće iz semena.

Kada pojedete sveže voće, sačuvajte semenke, operate ih kako bi odstranili delove voća, pa kada skupite određen broj natapajte ih u vodi tri dana. Voda se menja svakog dana. Kada ljuska semenki počne da puca seme je spremno za klijanje i za sadnju.

Prvo se semena postave u plastične čaše na dubinu od oko desetak centimetara, čaša se stavi na toplo, sunčano mesto, redovno zaliva. Posle tri, četiri nedelje stabljika bi trebalo da poraste do oko 10 cm u vis, a sa šest nedelja može da se presađuje. Presađuje se u saksiju od više od 10 litara da bi koren imao mesta da se razvija. Na saksiji treba da postoji rupa za drenažu da bi višak vode oticao. Posle godinu dana drvce se presađuje u veći sud, pa sledeće u veći. Uzgoj Ličija je sličan uzgoju limuna u loncu.

liči voće

Drvo Ličija se prvih godinu dana štiti od vetra, suncu se izlaže postepeno, redovno zaliva. Mora se koristiti i određena vrsta prihrane. Na otvorenom, uzgoj Ličija je moguć samo na primorju jer zrelo Liči drvo zahteva puno sunca.

Liči voće lekovitost

Liči voće je izuzetno korisno voće koje sadrži veliku količinu vitamina, vlakana i antioksidanasa. Sadrži više vitamina C nego ista količina narandže ili limuna.

Liči sadrži flavonoide koji se nalaze samo u pojedinom voću, a koji pomažu u sprečavanju hroničnih bolesti srca. Liči sadrži i kvercetin koji ima izrazita protivupalna svojstva i izuzetno je važan u borbi protiv raka. Određena istraživanja su pokazala da je Liči odličan zaštitnijk od raka dojke.

Antioksidansi koje li či sadrži imaju veoma bitnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja pa osim što smanjuju rizik od srčanih bolesti, Parkinsonove bolesti i Alchajmera, usporavaju i proces starenja i održavaju zdravlje kože i smanjuju rizik od raka. Ako nema dovoljno antioksidanasa u telu, organizam je podložan stresu što dovodi do oštećenja tkiva i organa.

U azijskoj trešnji se nalazi sastojak oligonol i on je zaslužan za antioksidativna i antivirusna svojstva ovog ploda. Sadrži gvožđe, magnezijum, bakar i folnu kiselinu koji su veoma važni za poboljšanje cirkulacije krvi u organizmu.

Osim svega navedenog voće Liči sadrži rutin, bioflavonoid koji jača krvne sudove, tako da njegovo konzumiranje pomaže kod proširenih vena, hemoroida i modrica. Liči čisti organizam od toksina, pospešuje rad bubrega, ali i štiti kožu od UV zračenja.

Kako se jede Liči?

Kada se konzumira plodu se mora ukloniti kora i koštica iz sredine ploda. Može se i direktno u usta istisnuti mesnati deo oko semenke.  Obično se jede svež plod, ali se može pronaći i sušen ili u obliku čaja. Liči je dobar za voćne salate i odličan je u kombinaciji sa mangom, dinjom, trešnjom. Može se naći i u sladoledima i u raznim dezertima.

Liči voće pomaže u procesu mršavljenja jer sadrži malo kalorija, a bogat je vlaknima pa je važan sastojak jelovnika za mršavljenje. Liči se iz svih ovih razloga preporučuje i kod intenzivnih treninga i upalnih bolesti.

Vitamin C je najistaknutiji vitamin u ovom korisnom plodu i igra veoma važnu ulogu u proizvodnji kolagena i karnitina koji je zaslužan za pretvaranje masti u energiju. Naše telo koristi vitamin C za zaceljivanje rana, jačanje kostiju i zuba, za zdraviji mozak, u prevenciji prehlade, raka, senilne degeneracije i astme.

liči voće

Beli čaj sa Liči voćem

Liči se može naći i konzerviran pa se može koristiti i za pripremu čaja.

Da bi se napravio ovaj zdrav, a ujedno i osvežavajući  napitak potreban vam je beli čaj, 5 šolja ključale vode, kocka leda, Liči iz konzerve sa sirupom, listovi nane.

Priprema teče tako što se na svaku šolju ključale vode doda kašičica čaja pa se ostavi poklopljeno oko 15 minuta. Čaj se onda procedi i stavi u staklenu posudu, malo se prohladi i stavi u frižider.

Napunite pola čaše komadićima leda, dodate nekoliko Liči trešanja, može svežih, ali može i iz konzerve, dve kašike Liči sirupa iz konzerve, pa onda rashlađen čaj. Na kraju se doda malo lista nane.

Ako ovom napitku dodate malo vodke možete ga pretvoriti u izuzetno prijatno alkoholno piće.

Smuti od voća

Od Ličija možete praviti i vrlo ukusne i zdrave smoothie.

U blenderu izmiksirajte šolju svežih Liči tršanja, može i iz konzerve, jednu breskvu i šolju zamrznutih jagoda. Služi se odmah.

Za drugu kombinaciju potrebno je oko trista grama Ličija, pola manga, kriška dinje.

Ako je svež, Liči očistite od koštice pa stavite u blender, dodajte mango i dinju. Kad izmiksate masu ostavite je da se ohladi.

Mnoge manekenke koriste Liči voće za osvežavajuće i zdrave salate, ali im on služi i za maske koje se stavljaju na lice da bi kožu učinile glatkom.

Liči ima jednu manu. To je visok sadržaj šećera, pa je zbog toga treba jesti  u umerenim količinama. Ponekad, ali u vrlo retkim slučajevima, dolazi do alergije na ovo voće pa se ipak mora obratiti pažnja ako ga do sad niste jeli.

Priroda nam je podarila mnogo korisnog voća, a jedno od njih je i Liči. Probajte!

 

You may also like

Leave a Comment